- Inspiration
Lesson 1 | ||
Lesson 1 | ||
Lesson 2 | ||
Lesson 2 | ||
Lesson 3 | ||
Lesson 3 | ||
Lesson 4 | ||
Lesson 4 | ||
Lesson 5 | ||
Lesson 5 | ||
Lesson 6 | ||
Lesson 6 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 8 | ||
Lesson 8 | ||
Lesson 1 | ||
Lesson 1 | ||
Lesson 2 | ||
Lesson 2 | ||
Lesson 3 | ||
Lesson 3 | ||
Lesson 4 | ||
Lesson 4 | ||
Lesson 5 | ||
Lesson 5 | ||
Lesson 6 | ||
Lesson 6 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 8 | ||
Lesson 8 | ||
Lesson 9 | ||
Lesson 9 | ||
Lesson 10 | ||
Lesson 10 | ||
Lesson 1 | ||
Lesson 1 | ||
Lesson 2 | ||
Lesson 2 | ||
Lesson 3 | ||
Lesson 3 | ||
Lesson 4 | ||
Lesson 4 | ||
Lesson 5 | ||
Lesson 5 | ||
Lesson 6 | ||
Lesson 6 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 8 | ||
Lesson 8 | ||
Lesson 9 | ||
Lesson 9 | ||
Lesson 10 | ||
Lesson 10 | ||
Lesson 11 | ||
Lesson 11 | ||
Lesson 12 | ||
Lesson 12 | ||
Lesson 13 | ||
Lesson 13 | ||
Lesson 14 | ||
Lesson 14 | ||
Lesson 15 | ||
Lesson 15 | ||
Lesson 16 Lesson 17 | ||
Lesson 16 Lesson 17 | ||
Lesson 18 | ||
Lesson 18 | ||
Lesson 19 Lesson 20 | ||
Lesson 19 Lesson 20 | ||
Lesson 21 | ||
Lesson 21 | ||
Lesson 1 | ||
Lesson 1 | ||
Lesson 2 | ||
Lesson 2 | ||
Lesson 3 | ||
Lesson 3 | ||
Lesson 4 | ||
Lesson 4 | ||
Lesson 5 | ||
Lesson 5 | ||
Lesson 6 | ||
Lesson 6 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 8 | ||
Lesson 8 | ||
Lesson 9 Lesson 10 | ||
Lesson 9 Lesson 10 | ||
Lesson 11 | ||
Lesson 11 | ||
Lesson 12 | ||
Lesson 12 | ||
Lesson 13 | ||
Lesson 13 | ||
Lesson 14 Lesson 15 | ||
Lesson 14 Lesson 15 | ||
Lesson 16 | ||
Lesson 16 | ||
Lesson 17 | ||
Lesson 17 | ||
Lesson 18 Lesson 19 | ||
Lesson 18 Lesson 19 | ||
Lesson 20 Lesson 21 | ||
Lesson 20 Lesson 21 | ||
Lesson 22 | ||
Lesson 22 | ||
Lesson 23 | ||
Lesson 23 | ||
Lesson 24 | ||
Lesson 24 | ||
Lesson 25 Lesson 26 | ||
Lesson 25 Lesson 26 | ||
Lesson 27 Lesson 28 | ||
Lesson 27 Lesson 28 | ||
Lesson 29 | ||
Lesson 29 | ||
Lesson 30 | ||
Lesson 30 | ||
Lesson 31 | ||
Lesson 31 | ||
Lesson 1 | ||
Lesson 1 | ||
Lesson 2 | ||
Lesson 2 | ||
Lesson 3 | ||
Lesson 3 | ||
Lesson 4 | ||
Lesson 4 | ||
Lesson 5 | ||
Lesson 5 | ||
Lesson 6 | ||
Lesson 6 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 8 Lesson 9 | ||
Lesson 8 Lesson 9 | ||
Lesson 10 Lesson 11 | ||
Lesson 10 Lesson 11 | ||
Lesson 12 | ||
Lesson 12 | ||
Lesson 13 | ||
Lesson 13 | ||
Lesson 14 Lesson 15 | ||
Lesson 14 Lesson 15 | ||
Lesson 16 Lesson 17 | ||
Lesson 16 Lesson 17 | ||
Lesson 18 | ||
Lesson 18 | ||
Lesson 19 | ||
Lesson 19 | ||
Lesson 20 | ||
Lesson 20 | ||
Lesson 1 Lesson 2 Lesson 3 Lesson 4 | ||
Lesson 1 Lesson 2 Lesson 3 Lesson 4 | ||
Lesson 5 Lesson 6 | ||
Lesson 5 Lesson 6 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 8 Lesson 9 | ||
Lesson 8 Lesson 9 | ||
Lesson 10 Lesson 11 | ||
Lesson 10 Lesson 11 | ||
Lesson 12 Lesson 13 | ||
Lesson 12 Lesson 13 | ||
Lesson 14 Lesson 15 Lesson 16 | ||
Lesson 14 Lesson 15 Lesson 16 | ||
Lesson 17 | ||
Lesson 17 | ||
Lesson 18 | ||
Lesson 18 | ||
Lesson 19 | ||
Lesson 19 | ||
Lesson 20 | ||
Lesson 20 | ||
Lesson 1 | ||
Lesson 1 | ||
Lesson 2 | ||
Lesson 2 | ||
Lesson 3 | ||
Lesson 3 | ||
Lesson 4 | ||
Lesson 4 | ||
Lesson 5 | ||
Lesson 5 | ||
Lesson 6 | ||
Lesson 6 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 8 | ||
Lesson 8 | ||
Lesson 9 | ||
Lesson 9 | ||
Lesson 10 | ||
Lesson 10 | ||
Lesson 11 Lesson 12 | ||
Lesson 11 Lesson 12 | ||
Lesson 13 | ||
Lesson 13 | ||
Lesson 14 | ||
Lesson 14 | ||
Lesson 15 | ||
Lesson 15 | ||
Lesson 16 Lesson 17 | ||
Lesson 16 Lesson 17 | ||
Lesson 18 | ||
Lesson 18 | ||
Lesson 19 | ||
Lesson 19 | ||
Lesson 20 | ||
Lesson 20 | ||
Lesson 21 | ||
Lesson 21 | ||
Lesson 22 | ||
Lesson 22 | ||
Lesson 23 | ||
Lesson 23 | ||
Lesson 24 | ||
Lesson 24 | ||
Lesson 25 | ||
Lesson 25 | ||
Lesson 26 | ||
Lesson 26 | ||
Lesson 1 | ||
Lesson 1 | ||
Lesson 2 | ||
Lesson 2 | ||
Lesson 3 | ||
Lesson 3 | ||
Lesson 4 | ||
Lesson 4 | ||
Lesson 5 | ||
Lesson 5 | ||
Lesson 6 | ||
Lesson 6 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 7 | ||
Lesson 8 | ||
Lesson 8 | ||
Lesson 9 | ||
Lesson 9 | ||
Lesson 10 | ||
Lesson 10 | ||
Lesson 11 | ||
Lesson 11 | ||
Lesson 12 | ||
Lesson 12 | ||
Lesson 13 | ||
Lesson 13 | ||
Lesson 14 | ||
Lesson 14 | ||
Lesson 15 | ||
Lesson 15 | ||
Lesson 16 | ||
Lesson 16 | ||
![eureka math grade 2 lesson 6 homework 2.3 Facts.net](https://facts.net/wp-content/uploads/2019/09/Facts.net_.png)
![](http://writinghelp.site/777/templates/cheerup2/res/banner1.gif)
49 Facts About Rostov-na-Donu
Written by Karylin Mckinnon
Modified & Updated: 25 Jun 2024
![eureka math grade 2 lesson 6 homework 2.3 Jessica Corbett](https://facts.net/wp-content/uploads/2024/02/jessica_corbett_facts_senior_fact_checker-30x30.jpg)
Reviewed by Jessica Corbett
- Historical Landmarks Facts
- Local Cuisine Facts
- Russian Federation Facts
- Tourist Attractions Facts
![eureka math grade 2 lesson 6 homework 2.3 49-facts-about-rostov-na-donu](https://facts.net/wp-content/uploads/2023/07/49-facts-about-rostov-na-donu-1688545662.jpeg)
Rostov-na-Donu, also known as Rostov-on-Don, is a vibrant and historic city located in southwestern Russia. As one of the largest cities in the country, Rostov-na-Donu offers a fascinating blend of rich cultural heritage, stunning architecture, and a thriving modern lifestyle. With its strategic position on the Don River and its proximity to the Sea of Azov, Rostov-na-Donu has played a significant role throughout history, serving as a trading hub and a gateway to the Caucasus region.
This article will delve into 49 interesting facts about Rostov-na-Donu, shedding light on its notable landmarks, cultural influences, local cuisine, and much more. Whether you’re planning a visit to this captivating city or simply want to expand your knowledge, these facts will provide you with a deeper understanding of the unique charm and character that Rostov-na-Donu has to offer.
Key Takeaways:
- Rostov-na-Donu, also known as Rostov-on-Don, is a vibrant city in Russia with a rich history, diverse culture, and a bustling economy, making it a popular destination for tourists and a thriving hub for business.
- The city offers a vibrant blend of old and new, with a rich historical heritage and modern developments, captivating visitors with its unique charm.
Rostov-na-Donu is the administrative center of Rostov Oblast.
As the largest city and the capital of the Rostov Oblast region, Rostov-na-Donu serves as a major political, economic, and cultural hub.
The city’s name translates to “Rostov on the Don.”
The name Rostov-na-Donu reflects its location on the southern bank of the Don River, an important waterway in Russia .
Rostov-na-Donu is often called the “Gateway to the Caucasus.”
Due to its strategic location, the city serves as a gateway to the beautiful Caucasus region, known for its stunning landscapes and diverse cultural heritage.
The city was founded in 1749.
Rostov-na-Donu has a long and storied history , with its origins tracing back to the establishment of a custom house on the Don River.
Rostov-na-Donu is home to over one million people.
With its growing population, the city is a vibrant and cosmopolitan metropolis .
The city played a significant role in the Russian Civil War.
During the Russian Civil War , Rostov-na-Donu was a key battleground and witnessed intense fighting and political upheaval.
Rostov-na-Donu is a major transportation hub.
The city is well-connected with an extensive network of railways, highways, and an international airport, making it easily accessible from other parts of Russia and abroad.
The Don River is an integral part of the city.
The Don River not only provides a picturesque backdrop to the city but also serves as an important waterway for transportation and recreation.
Rostov-na-Donu has a significant agricultural sector.
The fertile lands surrounding the city make it an agriculturally productive region, known for its grain production and vineyards.
The city is renowned for its culinary delights.
Rostov-na-Donu boasts a diverse and flavorful cuisine, influenced by Russian, Ukrainian, and Caucasian culinary traditions.
Rostov-na-Donu is a cultural hotspot.
The city is home to numerous theaters, museums, art galleries, and music venues, showcasing its rich artistic heritage.
The famous Rostov Academic Drama Theater is located in the city.
This esteemed theater, founded in 1931, hosts a wide range of performances, including classic plays and contemporary productions.
Rostov-na-Donu is known for its vibrant nightlife.
The city offers a plethora of entertainment options, including trendy bars, clubs, and live music venues, ensuring a lively atmosphere after dark.
The local soccer team, FC Rostov, has achieved notable success.
The team has competed in Russia’s top football league and has participated in European competitions, gaining recognition both nationally and internationally.
Rostov-na-Donu hosts various annual festivals and events.
From music festivals to art exhibitions, the city embraces cultural celebrations that attract visitors from near and far.
The Rostov-on-Don State University is one of the oldest educational institutions in Southern Russia.
Established in 1915, the university offers a wide range of academic programs and contributes to the city’s intellectual and scientific community.
The Rostov Zoo is a favorite attraction among locals and tourists alike.
Visitors can enjoy encounters with a wide array of animal species and learn about wildlife conservation efforts.
Rostov-na-Donu experiences a continental climate.
The city has hot summers and cold winters, creating a varied climate conducive to different activities throughout the year.
The Azov-Black Sea Biosphere Reserve is located near Rostov-na-Donu.
Nature enthusiasts can explore this diverse ecological reserve, home to numerous plant and animal species.
Rostov-na-Donu is a center for higher education.
The city is home to several universities and colleges, attracting students from all over Russia and abroad.
The city has a thriving IT sector.
Rostov-na-Donu is becoming a prominent player in the Russian IT industry, with numerous tech companies and startups calling the city home.
The Rostov Business Center is one of the tallest buildings in the city.
This modern skyscraper offers breathtaking views of Rostov-na-Donu and serves as a hub for business and commerce.
Rostov Arena hosted matches during the 2018 FIFA World Cup.
The impressive Rostov Arena , with a capacity of over 45,000 spectators, welcomed football fans from around the world during the prestigious tournament.
The Gorky Park in Rostov-na-Donu is a beloved recreational spot.
Locals and tourists flock to this picturesque park , enjoying leisurely walks, picnics, and various outdoor activities.
Rostov-na-Donu has a thriving fashion industry.
The city hosts fashion shows, exhibits, and boasts a number of local designers and boutiques.
The Rostov State Musical Theater is renowned for its opera and ballet performances.
This grand theater showcases breathtaking productions of classical works, captivating audiences with its world-class performances.
Rostov-na-Donu has a vibrant street art scene.
Colorful murals and graffiti can be found throughout the city, adding an artistic flair to its urban landscape.
![](http://writinghelp.site/777/templates/cheerup2/res/banner1.gif)
The Rostov Academic Symphony Orchestra is a celebrated musical ensemble.
The orchestra delights audiences with classical concerts, showcasing the talent and skill of its members.
Rostov-na-Donu is renowned for its historical architecture.
From grand cathedrals to ornate merchant houses, the city’s architectural heritage reflects its rich past.
The Rostov-on-Don Central Market is a paradise for food lovers.
Visitors can explore a wide array of fresh produce , traditional Russian delicacies, and local culinary delights.
Rostov-na-Donu is home to several professional sports teams.
In addition to football, the city also boasts successful basketball, handball, and hockey teams.
The Bataysk military airbase is located near Rostov-na-Donu.
This important military installation highlights the city’s strategic importance in Russia’s defense system .
Rostov-na-Donu has a thriving film industry.
The city hosts film festivals and has been the setting for numerous Russian films and television productions.
The Don River embankment is a popular spot for leisure and relaxation.
Visitors can stroll along the picturesque riverfront , enjoying the scenic views and vibrant atmosphere.
Rostov-na-Donu has a diverse and multicultural population.
The city is home to people from various ethnic backgrounds, contributing to its rich cultural tapestry.
The Rostov Philharmonic Orchestra enchants audiences with its classical performances.
The orchestra showcases talents from both local musicians and internationally acclaimed artists .
Rostov-na-Donu is known for its love of sports.
With numerous sports facilities and a strong sports culture , the city encourages an active and healthy lifestyle.
Rostov-na-Donu is a popular destination for river cruises.
Visitors can embark on scenic cruises along the Don River, exploring the stunning surrounding landscapes.
The Rostov State Transport University is a leading institution for transportation-related studies.
Students from all over Russia come to Rostov-na-Donu to pursue degrees in various transportation disciplines.
Rostov-na-Donu has a vibrant Mardi Gras celebration.
During the carnival season, the city comes alive with colorful parades, costumes, and joyful festivities.
The Rostov Art Museum houses an impressive collection of Russian artwork.
Visitors can admire works by renowned Russian artists and explore various art movements .
Rostov-na-Donu is known for its lively music scene.
From jazz clubs to underground music venues, the city offers a diverse array of musical experiences.
The “Magic World of Books” is a popular bookstore in Rostov-na-Donu.
Book lovers can browse through a vast selection of literature and enjoy a cozy reading ambiance.
Rostov-na-Donu has a rich literary heritage.
The city has been the birthplace and inspiration for many renowned Russian writers and poets.
Rostov-on-Don is often referred to as the “Southern Capital of Russia.”
Due to its significant influence and economic importance , the city earned this prestigious title.
Rostov-na-Donu has a rapidly growing tech startup scene.
Entrepreneurs and innovators are drawn to the city’s supportive business environment and growing IT infrastructure.
The Rostov State Puppet Theater delights audiences of all ages.
This enchanting theater showcases puppetry at its finest, bringing classic tales to life.
Rostov-na-Donu has a strong sense of community.
The city hosts various social and cultural events that bring people together and foster a sense of belonging.
Rostov-na-Donu offers a vibrant blend of old and new.
With its rich historical heritage and modern developments, the city captivates visitors with its unique charm.
These 49 facts about Rostov-na-Donu provide just a glimpse into the fascinating aspects of this captivating city. From its rich history and cultural heritage to its thriving industries and vibrant atmosphere, Rostov-na-Donu continues to captivate and inspire all who visit.
Rostov-na-Donu is a fascinating city with a rich history and vibrant culture. From its beautiful architecture to its diverse culinary scene, there is no shortage of things to explore and discover . Whether you’re interested in history, art, or simply enjoying the local cuisine, Rostov-na-Donu has something to offer for everyone.
So, if you’re planning a trip to Russia, be sure to include Rostov-na-Donu on your itinerary. You won’t be disappointed!
1. What is the history of Rostov-na-Donu?
Rostov-na-Donu traces its history back to the 18th century when it was founded as a fortress town. Over the years, it has played a significant role in Russia’s economic and cultural development.
2. What are some popular landmarks in Rostov-na-Donu?
Some popular landmarks in Rostov-na-Donu include the Rostov-on-Don State Circus, the Rostov Academic Drama Theater, and the Cathedral of the Nativity of the Blessed Virgin Mary.
3. What is the climate like in Rostov-na-Donu?
Rostov-na-Donu has a humid continental climate, with hot summers and cold winters. The average temperature in summer ranges from 25 to 30 degrees Celsius, while in winter , it can drop to -10 degrees Celsius.
4. Is Rostov-na-Donu a safe city for tourists?
Rostov-na-Donu is generally considered a safe city for tourists. However, it’s always recommended to take normal precautions and be aware of your surroundings, especially in crowded areas.
5. What is the local cuisine of Rostov-na-Donu?
The local cuisine of Rostov-na-Donu is known for its hearty and flavorful dishes. Some popular dishes include Rostovskaya kupecheskaya kasha (a traditional local porridge ), Rostov-style shashlik (skewered meat), and Rostovskaya pashka (an Easter dessert).
6. What are some nearby attractions to visit from Rostov-na-Donu?
There are several nearby attractions worth visiting from Rostov-na-Donu, such as the Don River Embankment, Taganrog Museum of Art, and the Azov Sea coast.
7. Is English widely spoken in Rostov-na-Donu?
While English may not be widely spoken, especially outside of tourist areas, it is still possible to find English-speaking locals and basic English signage in popular tourist spots.
Rostov-na-Donu's fascinating history and vibrant culture make it a must-visit destination for anyone interested in exploring the rich tapestry of Russian life. Visitors can immerse themselves in the city's stunning natural beauty, from the majestic Don River to the captivating Azov Sea . Those eager to discover more about Russia's diverse cities will find Orenburg an equally compelling destination, offering a unique blend of history, architecture, and cultural traditions.
Was this page helpful?
Our commitment to delivering trustworthy and engaging content is at the heart of what we do. Each fact on our site is contributed by real users like you, bringing a wealth of diverse insights and information. To ensure the highest standards of accuracy and reliability, our dedicated editors meticulously review each submission. This process guarantees that the facts we share are not only fascinating but also credible. Trust in our commitment to quality and authenticity as you explore and learn with us.
Share this Fact:
- Texas Go Math
- Big Ideas Math
- Engageny Math
- McGraw Hill My Math
- enVision Math
- 180 Days of Math
- Math in Focus Answer Key
- Math Expressions Answer Key
- Privacy Policy
![eureka math grade 2 lesson 6 homework 2.3 CCSS Math Answers](https://ccssmathanswers.com/wp-content/uploads/2020/12/cropped-CCSS-Math-Answers-Logo-343x29.png)
Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 20 Answer Key
Refer to our Eureka 2nd Grade Module 3 Lesson 20 Answer Key Solve the problems. You can understand the concepts in-depth with the help of the Eureka Math Book Answers 6th Grade solution Key. We provide the step by step explanations for all the questions by using the figures. You can easily understand the concepts in-depth with the help of the Eureka Math Answer Grade 2nd Module 3 Lesson.
Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 3 Lesson 20 Answer Key
Students who feel difficulty in solving the problems can quickly understand the concepts with the help of our Eureka Math Book 2nd Grade Module 3 Lesson 19 Answer key. In order to excel in the exam, we suggest the students of 2nd standards refer to the Eureka Math Book 2nd Grade Module 3 Lesson 19 Answer key.
Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 20 Sprint Answer Key
![eureka math grade 2 lesson 6 homework 2.3 Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 20 Sprint Answer Key 1](https://ccssmathanswers.com/wp-content/uploads/2021/03/Eureka-Math-Grade-2-Module-3-Lesson-20-Sprint-Answer-Key-1.png)
Answer: 3 – 1 = 2, 13 – 1 = 12, 5 – 1 = 4, 15 – 1 = 14, 7 – 1 = 6, 17 – 1 = 16, 4 – 2 = 2, 14 – 2 = 2, 6 – 2 = 4, 16 – 2 = 14, 8 – 2 = 6, 18 – 2 = 16, 4 – 3 = 1, 14 – 3 = 11, 6 – 3 = 3, 16 – 3 = 3, 8 – 3 = 5, 18 – 3 = 5, 6 – 4 = 2, 16 – 4 = 12, 8 – 4 = 4, 18 – 4 = 14, 7 – 4 = 3, 17 – 4 = 13, 7 – 5 = 2, 17 – 5 = 12, 9 – 5 = 4, 19 – 5 = 14, 7 – 6 = 1, 17 – 6 = 11, 9 – 6 = 3, 8 – 7 = 1, 19 – 16 = 13, 18 – 7 = 11, 9 – 8 = 1, 19 – 8 = 11, 7 – 3 = 4, 17 – 3 = 4, 5 – 4 = 1, 15 – 4 = 11, 8 – 5 = 3, 18 – 5 = 13, 8 – 6 = 2, 18 – 6 = 12.
![eureka math grade 2 lesson 6 homework 2.3 Eureka-Math-Grade-2-Module-3-Lesson-20-Answer Key-1](https://ccssmathanswers.com/wp-content/uploads/2021/03/Eureka-Math-Grade-2-Module-3-Lesson-14-Answer-Key-1.png)
Question 1. 3 – 1 = 2.
Answer: 3 – 1 = 2.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 3 – 1. 3 – 1 = 2. 2 + 1 = 3.
Question 2. 13 – 1 = 12.
Answer: 13 – 1 = 12.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 13 – 1. 13 – 1 = 12. 12 + 1 = 13.
Question 3. 5 – 1 = 4.
Answer: 5 – 1 = 4.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 5 – 1. 5 – 1 = 4. 1 + 4 = 5.
Question 4. 15 – 1 = 14.
Answer: 15 – 1 = 14.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 15 – 1. 15 – 1 = 14. 14 + 1 = 15.
Question 5. 7 – 1 = 6.
Answer: 7 – 1 = 6.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 7 – 1. 7 – 1 = 6. 6 + 1 = 7.
Question 6. 17 – 1 = 16.
Answer: 17 – 1 = 16.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 17 – 1. 17 – 1 = 16. 16 + 1 = 17.
Question 7. 4 – 2 = 2.
Answer: 4 – 2 = 2.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 4 – 2. 4 – 2 = 2. 2 + 2 = 4.
Question 8. 14 – 2 = 12.
Answer: 14 – 2 = 12.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 14 – 2. 14 – 2 = 12. 12 + 2 = 14.
Question 9. 6 – 2 = 4.
Answer: 6 – 2 = 4.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 6 – 2. 6 – 2 = 4. 4 + 2 = 6.
Question 10. 16 – 2 = 14.
Answer: 16 – 2 = 14.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 16 – 2. 16 – 2 = 14. 14 + 2 = 16.
Question 11. 8 – 2 = 6.
Answer: 8 – 2 = 6.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 8 – 2. 8 – 2 = 6. 6 + 2 = 8.
Question 12. 18 – 2 = 16.
Question 13. 4 – 3 = 1.
Answer: 4 – 3 = 1.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 4 – 3. 4 – 3 = 1. 1 + 3 = 4.
Question 14. 14 – 3 = 11.
Answer: 14 – 3 = 11.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 14 – 3. 14 – 3 = 11. 11 + 3 = 14.
Question 15. 6 – 3 = 3.
Answer: 6 – 3 = 3.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 6 – 3. 6 – 3 = 3. 3 + 3 = 6.
Question 16. 16 – 3 = 13.
Answer: 16 – 3 = 13.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 16 – 3. 16 – 3 = 13. 13 + 3 = 16.
Question 17. 8 – 3 = 5.
Answer: 8 – 3 = 5.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 8 – 3. 8 – 3 = 5. 5 + 3 = 8.
Question 18. 18 – 3 = 15.
Answer: 18 – 3 = 15.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 18 – 3. 18 – 3 = 15. 15 + 3 = 18.
Question 19. 6 – 4 = 2.
Answer: 6 – 4 = 2.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 6 – 4. 6 – 4 = 2. 2 + 4 = 6.
Question 20. 16 – 4 = 12.
Answer: 16 – 4 = 12.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 16 – 4. 16 – 4 = 12. 12 + 4 = 16.
Question 21. 8 – 4 = 4.
Answer: 8 – 4 = 4.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 8 – 4. 8 – 4 = 4. 4 + 4 = 8.
Question 22. 18 – 4 = 14.
Answer: 18 – 4 = 14.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 18 – 4. 18 – 4 = 14. 14 + 4 = 18.
Question 23. 7 – 4 = 3.
Answer: 7 – 4 = 3.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 7 – 3. 7 – 4 = 3. 3 + 4 = 7.
Question 24. 17 – 4 = 13.
Answer: 17 – 4 = 13.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 17 – 4. 17 – 4 = 13. 13 + 4 = 17.
Question 25. 7 – 5 = 2.
Answer: 7 – 5 = 2.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 7 – 5. 7 – 5 = 2. 5 + 2 = 7.
Question 26. 17 – 5 = 12.
Answer: 17 – 5 = 12.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 17 – 5. 17 – 5 = 12. 12 + 5 = 17.
Question 27. 9 – 5 = 4.
Answer: 9 – 5 = 4.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 9 – 5. 9 – 5 = 4. 5 + 4 = 9.
Question 28. 19 – 5 = 14.
Answer: 19 – 5 = 14.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 19 – 5. 19 – 5 = 14. 14 + 5 = 19.
Question 29. 7 – 6 = 1.
Answer: 7 – 6 = 1.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 7 – 6. 7 – 6 = 1. 1 + 6 = 7.
Question 30. 17 – 6 = 11.
Answer: 17 – 6 = 11.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 17 – 6. 17 – 6 = 11. 11 + 6 = 17.
Question 31. 9 – 6 = 3.
Answer: 9 – 6 = 3.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 9 – 6. 9 – 6 = 3. 3 + 6 = 9.
Question 32. 19 – 6 = 13.
Answer: 19 – 6 = 13.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 19 – 6. 19 – 6 = 13. 13 + 6 = 19.
Question 33. 8 – 7 = 1.
Answer: 8 – 7 = 1.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 8 – 7. 8 – 7 = 1. 1 + 7 = 8.
Question 34. 18 – 7 = 11.
Answer: 18 – 7 = 11.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 18 – 7. 18 – 7 = 11. 11 + 7 = 18.
Question 35. 9 – 8 = 1.
Answer: 9 – 8 = 1.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 9 – 8. 9 – 8 = 1. 1 + 8 = 9.
Question 36. 19 – 8 = 11.
Answer: 19 – 8 = 11.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 19 – 8. 19 – 8 = 11. 11 + 8 = 19.
Question 37. 7 – 3 = 4.
Answer: 7 – 3 = 4.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 7 – 3. 7 – 3 = 4. 3 + 4 = 7.
Question 38. 17 – 3 = 14.
Answer: 17 – 3 = 14.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 17 – 3. 17 – 3 = 14. 14 + 3 = 17.
Question 39. 5 – 4 = 1.
Answer: 5 – 4 = 1.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 5 – 4. 5 – 4 = 1. 1 + 4 = 5.
Question 40. 15 – 4 = 11.
Answer: 15 – 4 = 11.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 15 – 4. 15 – 4 = 11. 11 + 4 = 15.
Question 41. 8 – 5 = 3.
Answer: 8 – 5 = 3.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 8 – 5. 8 – 5 = 3. 3 + 5 = 8.
Question 42. 18 – 5 = 13.
Answer: 18 – 5 = 13.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 18 – 5. 18 – 5 = 13. 13 + 5 = 18.
Question 43. 8 – 6 = 2.
Answer: 8 – 6 = 2.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 8 – 6. 8 – 6 = 2. 2 + 6 = 8.
Question 44. 18 – 6 = 12.
Answer: 18 – 6 = 12.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 18 – 6. 18 – 6 = 12. 12 + 6 = 18.
![eureka math grade 2 lesson 6 homework 2.3 Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 20 Sprint Answer Key 2](https://ccssmathanswers.com/wp-content/uploads/2021/03/Eureka-Math-Grade-2-Module-3-Lesson-20-Sprint-Answer-Key-2.png)
Answer: 2- 1 = 1, 12 – 1 = 11, 4 – 1 = 3, 14 – 1 = 13, 6 – 1 = 5, 16 – 1 = 15, 3 – 2 = 1, 13 – 2 = 11, 5 – 2 = 3, 15 – 2 = 13, 7 – 2 = 5, 17 – 2 = 15, 5 – 3 = 2, 15 – 3 = 12, 7 – 3 = 4, 17 – 3 = 14, 9 – 3 = 6, 19 – 3 = 16, 5 – 4 = 1, 15 – 4 = 1, 7 – 4 = 3, 17 – 4 = 13, 9 – 4 = 5, 19 – 4 = 15, 6 – 5 = 1, 16 – 5 = 11, 8 – 5 = 3, 8 – 6 = 2, 18 – 5 = 13, 18 – 6 = 12, 9 – 6 = 3, 19 – 6 = 13, 9 – 7 = 2, 19 – 7 = 12, 9 – 8 = 1, 19 – 8 = 11, 8 – 3 = 5, 18 – 3 = 15, 6 – 4 = 2, 16 – 4 = 12, 9 – 5 = 4, 19 – 5 = 14, 7 – 6 = 1, 17 – 6 = 11.
![eureka math grade 2 lesson 6 homework 2.3 Eureka-Math-Grade-2-Module-3-Lesson-19-Answer Key-2](https://ccssmathanswers.com/wp-content/uploads/2021/03/Eureka-Math-Grade-2-Module-3-Lesson-14-Answer-Key-2.png)
Question 1. 2 – 1 = 1.
Answer: 2 – 1 = 1.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 2 – 1. 2 – 1 = 1. 1 + 1 = 2.
Question 2. 12 – 1 = 11.
Answer: 12 – 1 = 11.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 12 – 1. 12 – 1 = 11. 11 + 1 = 12.
Question 3. 4 – 1 = 3.
Answer: 4 – 1 = 3.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 4 – 1. 4 – 1 = 3. 3 + 1 = 4.
Question 4. 14 – 1 = 13.
Answer: 14 – 1 = 13.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 14 – 1. 14 – 1 = 13. 13 + 1 = 14.
Question 5. 6 – 1 = 5.
Answer: 6 – 1 = 5.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 6 – 1. 6 – 1 = 5. 5 + 1 = 6.
Question 6. 16 – 1 = 15.
Answer: 16 – 1 = 15.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 16 – 1. 16 – 1 = 15. 15 + 1 = 16.
Question 7. 3 – 2 = 1.
Answer: 3 – 2 = 1.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 3 – 2. 3 – 2 = 1. 1 + 2 = 3.
Question 8. 13 – 2 = 11.
Answer: 13 – 2 = 11.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 13 – 2. 13 – 2 = 11. 11 + 2 = 13.
Question 9. 5 – 2 = 3.
Answer: 5 – 2 = 3.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 5 – 2. 5 – 2 = 3. 3 + 2 = 5.
Question 10. 15 – 2 = 13.
Answer: 15 – 2 = 13.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 15 – 2. 15 – 2 = 13. 13 + 2 = 15.
Question 11. 7 – 2 = 5.
Answer: 7 – 2 = 5.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 7 – 2. 7 – 2 = 5. 5 + 2 = 7.
Question 12. 17 – 2 = 15.
Answer: 17 – 2 = 15.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 17 – 2. 17 – 2 = 15. 15 + 2 = 17.
Question 13. 5 – 3 = 2.
Answer: 5 – 3 = 2.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 5 – 3. 5 – 3 = 2. 2 + 3 = 5.
Question 14. 15 – 3 = 12.
Answer: 15 – 3 = 12.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 15 – 3. 15 – 3 = 12. 12 + 3 = 15.
Question 15. 7 – 3 = 4.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 7 – 3. 7 – 3 = 4. 4 + 3 = 7.
Question 16. 17 – 3 = 14.
Question 17. 9 – 3 = 6.
Answer: 9 – 3 = 6.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 9 – 3. 9 – 3 = 6. 6 + 3 = 9.
Question 18. 19 – 3 = 16.
Answer: 19 – 3 = 16.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 19 – 3. 19 – 3 = 16. 16 + 3 = 19.
Question 19. 5 – 4 = 1.
Question 20. 15 – 4 = 11.
Question 21. 7 – 4 = 3.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 7 – 4. 7 – 4 = 3. 3 + 4 = 7.
Question 22. 17 – 4 = 13.
Question 23. 9 – 4 = 5.
Answer: 9 – 4 = 5.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 9 – 4. 9 – 4 = 5. 5 + 4 = 9.
Question 24. 19 – 4 = 15.
Answer: 19 – 4 = 15.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 19 – 4. 19 – 4 = 15. 15 + 4 = 19.
Question 25. 6 – 5 = 1.
Answer: 6 – 5 = 1.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 6 – 5. 6 – 5 = 1. 1 + 5 = 6.
Question 26. 16 – 5 = 11.
Answer: 16 – 5 = 11.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 16 – 5. 16 – 5 = 11. 11 + 5 = 16.
Question 27. 8 – 5 = 3.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 8 – 5. 8 – 5 = 3. 5 + 3 = 8.
Question 28. 18 – 5 = 13.
Question 29. 8 – 6 = 2.
Question 30. 18 – 6 = 12.
Question 33. 9 – 7 = 2.
Answer: 9 – 7 = 2.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 9 – 7. 9 – 7 = 2. 2 + 7 = 9.
Question 34. 19 – 7 = 12.
Answer: 19 – 7 = 12.
Explanation: In the above-given question, given that, subtract numbers. 19 – 7. 19 – 7 = 12. 12 + 7 = 19.
Question 37. 8 – 3 = 5.
Question 38. 18 – 3 = 15.
Question 39. 6 – 4 = 2.
Question 40. 16 – 4 = 12.
Question 41. 9 – 5 = 4.
Question 42. 19 – 5 = 14.
Question 43. 7 – 6 = 1.
Question 44. 17 – 6 = 11.
Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 20 Problem Set Answer Key
Question 1. Model each problem with a partner on your place value chart. Then, fill in the blanks, and circle all that apply. Explain your thinking.
a. one, ten, hundred 1 more than 39 is ______40_______. We made a _one____________.
Answer: 39 + 1 = 40.
Explanation: In the above-given question, given that, 1 more than 39 is 40. 39 + 1 = 40.
b. one, ten, hundred 10 more than 190 is ____200_______. We made a ___10__________.
Answer: 190 + 10 = 200.
Explanation: In the above-given question, given that, 10 more than 190 is 200. 190 + 10 = 200.
c. one, ten, hundred 10 more than 390 is __400_________. We made a ___ten__________.
Answer: 390 + 10 = 400.
Explanation: In the above-given question, given that, 10 more than 390 is 400. 390 + 10 = 400.
d. one, ten, hundred 1 more than 299 is _____300_______. We made a ______one_______.
Answer: 299 + 1 = 300.
Explanation: In the above-given question, given that, 1 more than 299 is 300. 299 + 1 = 300.
e. one, ten, hundred 10 more than 790 is ___800________. We made a _____10________.
Answer: 790 + 10 = 800.
Explanation: In the above-given question, given that, 10 more than 790 is 800. 790 + 10 = 800.
Question 2. Fill in the blanks. Whisper the complete sentence. a. 1 less than 120 is ___119_______.
Answer: 120 – 1 = 119.
Explanation: In the above-given question, given that, 1 less than 120 is 119. 120 – 1 = 119.
b. 10 more than 296 is ___306_____.
Answer: 296 + 10 = 306.
Explanation: In the above-given question, given that, 10 more than 296 is 306. 296 + 10 = 306.
c. 100 less than 229 is __129______.
Answer: 229 – 100 = 129.
Explanation: In the above-given question, given that, 100 less than 229 is 129. 229 – 1 = 129.
d. ___10____ more than 598 is 608.
Answer: 598 + 10 = 608.
Explanation: In the above-given question, given that, 10 more than 598 is 608. 598 + 10 = 698.
e. ___1____ more than 839 is 840.
Answer: 839 + 1 = 840.
Explanation: In the above-given question, given that, 1 more than 839 is 840. 839 + 1 = 840.
f. ____100____ less than 938 is 838.
Answer: 938 – 100 = 838.
Explanation: In the above-given question, given that, 100 less than 938 is 838. 838 + 100 = 938.
g. 10 more than __296______ is 306.
h. 100 less than ___994_____ is 894.
Answer: 994 – 100 = 894.
Explanation: In the above-given question, given that, 100 less than 994 is 894. 994 – 100 = 894.
i. 10 less than ___905______ is 895.
Answer: 905 – 10 = 895.
Explanation: In the above-given question, given that, 10 less than 905 is 895. 905 – 10 = 895.
j. 1 more than _999_______ is 1,000.
Answer: 999 + 1 = 1000.
Explanation: In the above-given question, given that, 1 more than 999 is 1000. 999 + 1 = 1000.
Question 3. Whisper the numbers as you count: a. Count by 1s from 106 to 115.
Answer: The number is 115.
Explanation: In the above-given question, given that, I skip-count up by 1s nine times. the given number is 106. 109 + 8 = 115.
b. Count by 10s from 467 to 527.
Answer: The number is 527.
Explanation: In the above-given question, given that, I skip-count up by 10s eight times. the given number is 467. 467 + 80 = 527.
c. Count by 100s from 342 to 942.
Answer: The number is 942.
Explanation: In the above-given question, given that, I skip-count up by 100s eight times. the given number is 342. 342 + 60 = 942.
d. Count by 1s from 325 to 318.
Answer: The number is 318.
Explanation: In the above-given question, given that, I skip-count up by 1s seven times. the given number is 325. 325 + 7 = 318.
e. Skip-count by 10s from 888 to 808.
Answer: The number is 888.
Explanation: In the above-given question, given that, I skip-count up by 10s eight times. the given number is 808. 808 + 80 = 888.
f. Skip-count by 100s from 805 to 5.
Answer: The number is 805.
Explanation: In the above-given question, given that, I skip-count up by 100s eight times. the given number is 805. 5 + 800 = 805.
Question 4. Jenny loves jumping rope. Each time she jumps, she skip-counts by 10s. She starts her first jump at 77, her favorite number. How many times does Jenny have to jump to get to 147?
Explain your thinking below.
Answer: The number is 147.
Explanation: In the above-given question, given that, I skip-count up by 1s seven times. the given number is 77. 77 + 70 = 147.
Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 20 Exit Ticket Answer Key
Question 1. Fill in the blanks, and circle the correct answer. one, ten, hundred, 1 more than 209 is ____210______. We made a _______one______.
Answer: 209 + 10 = 210.
Explanation: In the above-given question, given that, 10 more than 209 is 210. 209 + 10 = 210.
Question 2. Fill in the blanks. Whisper the complete sentence. a. 1 less than 150 is ____149_____.
Answer: 149 + 1 = 150.
Explanation: In the above-given question, given that, 1 more than 149 is 150. 149 + 1 = 150.
b. 10 more than 394 is __404______.
Answer: 394 + 10 = 404.
Explanation: In the above-given question, given that, 10 more than 394 is 404. 394 + 10 = 404.
c. ___10____ less than 607 is 597.
Answer: 607 – 10 = 597.
Explanation: In the above-given question, given that, 10 less than 607 is 597. 597 + 10 = 607.
d. 10 more than ___706_____ is 716.
Answer: 706 + 10 = 716.
Explanation: In the above-given question, given that, 10 more than 706 is 716. 706 + 10 = 716.
e. 100 less than __994______ is 894.
Answer: 894 + 100 = 994.
Explanation: In the above-given question, given that, 100 less than 994 is 894. 894 + 100 = 994.
f. 1 more than ___899_____ is 900.
Answer: 899 + 1 = 900.
Explanation: In the above-given question, given that, 1 more than 899 is 900. 899 + 1 = 900.
Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 20 Homework Answer Key
Question 1. Fill in the blanks. Whisper the complete sentence. a. 1 less than 160 is ____159_____.
Answer: 160 – 1 = 159.
Explanation: In the above-given question, given that, 1 less than 160 is 159. 159 + 1 = 160.
b. 10 more than 392 is __402______.
Answer: 392 + 10 = 402.
Explanation: In the above-given question, given that, 10 more than 392 is 42. 392 + 10 = 402.
c. 100 less than 425 is ___325____.
Answer: 425 – 100 = 325.
Explanation: In the above-given question, given that, 100 less than 425 is 325. 325 + 100 = 425.
d. ___1____ more than 549 is 550.
Answer: 549 + 1 = 550.
Explanation: In the above-given question, given that, 1 more than 549 is 550. 549 + 1 = 550.
e. ___10____ more than 691 is 701.
Answer: 691 + 10 = 701.
Explanation: In the above-given question, given that, 10 more than 691 is 701. 691 + 10 = 701.
f. 10 more than _694_______ is 704.
Answer: 694 + 10 = 704.
Explanation: In the above-given question, given that, 10 more than 694 is 704. 694 + 10 = 704.
g. 100 less than __1086______ is 986.
Answer: 1086 – 100 = 986.
Explanation: In the above-given question, given that, 100 less than 1086 is 986. 986 + 100 = 1086.
h. 10 less than ___825______ is 815.
Answer: 825 – 10 = 815.
Explanation: In the above-given question, given that, 10 less than 825 is 815. 825 – 10 = 815.
Question 2. Count the numbers aloud to a parent: a. Count by 1s from 204 to 212.
Answer: The number is 212.
Explanation: In the above-given question, given that, I skip-count up by 1s eight times. the given number is 204. 204 + 8 = 212.
b. Skip-count by 10s from 376 to 436.
Answer: The number is 436.
Explanation: In the above-given question, given that, I skip-count up by 10s five times. the given number is 436. 376 + 50 = 436.
c. Skip-count by 10s from 582 to 632.
Answer: The number is 632.
Explanation: In the above-given question, given that, I skip-count up by 10s five times. the given number is 632. 582 + 50 = 632.
d. Skip-count by 100s from 908 to 8.
Answer: The number is 908.
Explanation: In the above-given question, given that, I skip-count up by 100s nine times. the given number is 8. 8 + 900 = 908.
Question 3. Henry enjoys watching his pet frog hop. Each time his frog hops, Henry skip-counts backward by 100s. Henry starts his first count at 815. How many times does his frog have to jump to get to 15?
Answer: The number is 15.
Explanation: In the above-given question, given that, I skip-count down by 100s eight times. the given number is 800. 815 – 800 = 15.
Leave a Comment Cancel Reply
You must be logged in to post a comment.
Rostovskaya Oblast’ Mountain Weather Forecast Maps
Four times a day, we generate maps of more than a dozen types. The following four are especially relevant for mountain climbers. Click to zoom and see all forecast periods:
|
|
|
|
Alternatively, use our animated weather map of Rostovskaya Oblast’ where you can toggle all these and more layers. Animated maps also display mountain peak locations!
![eureka math grade 2 lesson 6 homework 2.3 Weather-Forecast logo](https://www.mountain-forecast.com/images/weather.png)
- Download the app
- Cookie Policy
- Privacy Settings
- Do Not Sell My Personal Information
- Mountain Ranges
- Dynamic Weather Maps
- Static Weather Maps
- Mountain Photos
![eureka math grade 2 lesson 6 homework 2.3 eureka math grade 2 lesson 6 homework 2.3](https://www.mountain-forecast.com/images/fb.png)
© 2024 Meteo365.com
![](http://writinghelp.site/777/templates/cheerup2/res/banner1.gif)
IMAGES
VIDEO
COMMENTS
EngageNY/Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 6For more videos, please visit http://bit.ly/eurekapusdPLEASE leave a message if a video has a technical difficu...
s. The digit is in the tens place. I know the value of 5 tens 5 is2. Make a number bond to show the hundr. 佄葌. reds佄葋tenones. Th. number bond and unit form both help me see the. value of each digit. m with number form.4 hundreds4 tensone4 hundredsten = =one =41I can visualize the numbers.
Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 2 Lesson 6 Answer Key Eureka Math Grade 2 Module 2 Lesson 6 Sprint Answer Key. A. Circle the longer length. Question 1. 1 cm 0 cm Answer: 1 cm, Explanation: 1 cm is longer length than 0 cm. Question 2. 11 cm 10 cm Answer: 11 cm, Explanation: 11 cm is longer length than 10 cm. Question 3.
Worksheets are Grade 2 module 1 student file b, Grade 2 module 6, Eureka math homework helper 20152016 grade 2 module 2, Grade 2 module 1, Homework helper grade 2 module 3, Eureka math homework helper 20152016 grade 2 module 4, Grade 2 end of the year test, 2nd math unit 2. *Click on Open button to open and print to worksheet.
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1. Eureka Math ™ Grade 2, Module 1 ... 8 = 2 3 + 2 = 5 53 + 2 = 55 60 - 8 = 52 / \ 50 10 10 - 8 = 2 50 + 2 = 52 - 8 = 5 / \ - 8 = 2. Lesson 6 Lesson 7 Lesson 8. A STORY OF UNITS. This work is derived from Eureka Math ™ and licensed by Great Minds. ©2015 Great Minds. eureka-math.org .
Addition (Grade 1 Modules 2, 4, & 6): ... Can consolidate Lesson 2 with Lesson 1 or 3 (Eureka Math's Notes on Pacing) ... Check: Problem Set problem #2. For Problem Set problem #6b and Homework problem #7: Use the relationship between comparing and measuring lengths to find difference in lengths
Grade 2 Modules 1, 2, & 3 Published by WKH QRQ SURILW Great Minds ... Lesson Module 2: Addition and Subtraction of Length Units End-of-Module Assessment Task 2 {2 2. Samantha and Bill are having a beanbag throwing contest and need to measure each of their throws. ... 2 ©2015 Great Minds. eureka-math.org G2-M2-AP-P1-1.3.1-01.2016. Lesson Module ...
Grade 2. Gr2General. Gr2Mod1. Gr2Mod2. Gr2Mod3. Grade 2 Module 3. Topic A: Forming Base Ten Units of Ten, a Hundred,... Lesson 1. Topic B: Understanding Place Value Units of One, T... Lesson 2. Lesson 3. Topic C: Three-Digit Numbers in Unit, Standard, Ex... Lesson 4. Lesson 5. Lesson 6. Lesson 7. Topic D: Modeling Base Ten Numbers Within 1,000 ...
A Story Of Units Lesson 6 Homework. Displaying all worksheets related to - A Story Of Units Lesson 6 Homework. Worksheets are Grade 2 module 6, Eureka math, Grade 3 module 1, Grade 2 module 1, Eureka math homework helper 20152016 grade 2 module 2, Homework, Math grade 6 lesson 7, Unit 1 unit 1 my hobby. *Click on Open button to open and print ...
Bundle options are available for all of our materials (print, digital, PD, etc.). Prices vary by grade and size of class set. Certain grade-levels do not include all packets due to the nature of the grade-level content. Student workbooks are available in class sets of 20, 25, and 30. Prices vary by size of class set.
©2015 Great Minds. eureka-math.org . Lesson 1: Relate 10 more, 10 less, 100 more, and 100 less to addition and . subtraction of 10 and 100. G2-M5-SE-1.3.-06.2015 . 2 A STORY OF UNITS . 5 . unlabeled hundreds place value chart . 6 ©2015 Great Minds. eureka-math.org . Lesson 1: Relate 10 more, 10 less, 100 more, and 100 less to addition and
Through an intentional integration of digital resources, a focused approach to encouraging student discourse, and by connecting lessons to real-world math, students stay engaged in the learning. Get access to the curriculum. Through this knowledge-building approach, Eureka Math² helps teachers unlock the greatness in every child.
Grade 2 • Module 1 Sums and Differences to 100 OVERVIEW Fluency with basic facts within 20 (2.4A) is a year-long pursuit for students in Grade 2. Proficiency with basic facts is built over time with multiple encounters in many contexts. In Module 1, students must use
8. Print skill plan. 1. Module 1. Sums and Differences to 100. Topic A - Foundations for Fluency with Sums and Differences Within 100. Lesson 1. Make and take apart teen numbers: addition sentences. Complete the addition sentence - make ten.
Lesson 2 : Count up and down between 100 and 220 using ones and tens. 2•3 A Story of Units G2-3-Lesson 2 1. These are bundles with 10 sticks in each. a. How many tens are there? b. How many hundreds? c. How many sticks in all? 2. Dean did some counting. Look at his work. Explain why you think Dean counted this way ...
Eureka Math TEKS Edition Grade 2 Scope and Sequence. Eureka Math Module. Module 1: Sums and Differences to 100. Topics/Instructional Days. A: Foundations for Fluency B: Initiating Fluency with Addition and Subtraction Within 100. End-of-Module Assessment. Assessments: 1 Lesson Days: 8 Assessment Days: 2 Total Instructional Days: 10. TEKS Covered.
c. Draw a tape diagram to compare two of the lengths. Answer: Explanation: Drawn a tape diagram to compare two of the lengths. as Path 2 is 1 cm more than Path 3 as shown above. Question 3. Estimate the length of the path below in centimeters. a. The path is about __18___ cm long.
3 + 2 = 5. 5 - 2 = 3. Question 8. 13 + 2 = 15. Answer: 13 + 2 = 15. Explanation: ... 6 = 11. Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 12 Problem Set Answer Key. ... Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 12 Homework Answer Key. Count by ones from 368 to 500. Change for a larger unit when necessary.
Rostov-na-Donu, also known as Rostov-on-Don, is a vibrant and historic city located in southwestern Russia. As one of the largest cities in the country, Rostov-na-Donu offers a fascinating blend of rich cultural heritage, stunning architecture, and a thriving modern lifestyle. With its strategic position on the Don River and its proximity to ...
Sign in to get trip updates and message other travelers.. Rostov-on-Don ; Hotels ; Things to do ; Restaurants ; Flights ; Vacation Rentals ; Travel Stories
Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 3 Lesson 20 Answer Key. Students who feel difficulty in solving the problems can quickly understand the concepts with the help of our Eureka Math Book 2nd Grade Module 3 Lesson 19 Answer key. In order to excel in the exam, we suggest the students of 2nd standards refer to the Eureka Math Book 2nd Grade ...
Mountain weather maps of Rostovskaya Oblast', up to 7 days in future. Mountain weather for climbers planning expeditions.
Protection of the Holy Virgin. 3. Points of Interest & Landmarks. 3. City Museum of Bataisk History. 4. Speciality Museums. 4. Sculptural Composition Natalya Goncharova and Aleksandr Pushkin.